Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovor o lizingu i njegov ekomoski značaj ". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

POSLOVNO PRAVO

UGOVOR O LIZINGU I NJEGOV EKONOMSKI ZNAČAJ

UVOD

Istorijat i razvoj lizinga

Iako može izgledati da je lizing jedan od novijih metoda finansiranja, prvi slučajevi

praktične primene odigrali su se u davnoj prošlosti. Pronađeni su dokazi da su 2.000.g. p.n.e., Vavilonci primenili jednu vrstu lizinga za čamce i stoku. Jedan od prvih teoretskih opisa lizinga pronađen je u rimskim pravnim spisima. U svom savremenom obliku finansijski lizing je potekao iz SAD.

Prvu kompaniju za finansijski lizing osnovao je Henri Šofeld 1952. godine u SAD. Kompanija je osnovana sa ciljem da realizuje jednu konkretnu transakciju u domenu železničkog transporta. Navedenom transakcijom demonstrirana je ekonomska efikasnost finansijskog lizinga pa je Šofeld odlučio da nastavi poslovanje i osnuje američku lizing kompaniju “United States Leasing Corp.” (koja se danas zove - “United States Leasing International Inc.”) Razvoj finansijskog lizinga u Evropi počeo je krajem 50-tih i početkom 60-tih godina prošlog veka.

Nekoliko faktora je podstaklo brz razvoj finansijskog lizinga u Severnoj Americi i

zapadnoj Evropi. Tehnološki napredak stvorio je kod preduzeća potrebu da obnove sopstvena stalna sredstva, a finansijski lizing je pružio neophodni mehanizam pribavljanja stalnih sredstava pod povoljnijim uslovima nego što je to slučaj pri kupovini opreme.

U isto vreme, 50-tih godina prošlog veka došlo je do razvoja tržišta finansijskih usluga i

značajnije ponude zajmova uz niske kamatne stope, što je poslužilo kao način obuzdavanja inflacije i cena roba. Navedeni faktori, u kombinaciji s povoljnim poreskim stopama za poslove lizinga, doprineli su atraktivnosti finansijskog lizinga za lizing kompanije. Povećanje broja lizing kompanija stimulisao je dalji razvoj sektora finansijskog lizinga u celini.

Koncept finansijskih lizinga je 70-tih godina prošlog veka usvojen u zemljama u razvoju Azije, Južne Amerike i Afrike, a 80-te je obeležilo širenje navedenog koncepta na svetskom nivou. Danas lizing predstavlja efikasan finansijski instrument za pribavljanje i obnavljanje stalnih sredstava kako za mala i srednja preduzeća, tako i za finansiranje milionskih dolarskih transakcija u domenu transporta (na primer, lizing aviona), u vađenju nafte (lizing naftnih izvora) i drugde.

Sličnost i razlike sa bankarskim kreditom

Usluge finansijskog lizinga su slične bankarskom kreditu, finansira se nabavka predmeta, otplata je u ratama, sa kamatom i učešćem, sa knjigovodstvenom evidencijom itd. Ipak, pojedine karakteristike razlikuju ga od bankarskog kredita. Davalac lizinga je vlasnik predmeta tokom perioda ugovora o lizingu. Finansiranje se odobrava uvek za tačno određen predmet. Nabavku predmeta obavlja davalac lizinga a ne primalac lizinga. Predmet lizinga ujedno predstavlja i sredstvo obezbeđenja naplate, zbog čega davalac lizinga najčešće ne traži druga sredstva obezbeđenja. Davalac lizinga ima punu zaštitu u slučaju propasti ili oštećenja predmeta, neplaćanja lizing naknade, stečaja ili likvidacije primaoca lizinga.

Tipični uslovi finansijskog lizinga su da se ugovara na rok od 2 do 5 godina. Lizing naknada se plaća mesečno i ugovara se uz primenu valutne klauzule. Kamatna stopa je najčešće varijabilna i vezana za promene ugovorene referentne kamatne stope. PDV se plaća na ukupan iznos lizing naknade, uključujući i kamatu.Troškovi odobrenja finansiranja se kreću do 2% vrednosti predmeta lizinga. Drugi troškovi koji nastaju zaključenjem ugovora o lizingu su: upis ugovora u registar finansijskog lizinga, troškovi osiguranja lizinga, naknada za otkup predmeta lizinga i sl.

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!